Haber

Kadın muhtar sordu, lise öğrencileri en uzaktaki köy okulunu restore etti

Bir kadın muhtar sordu, lise öğrencileri en uzak mesafedeki köy okulunu onardılar.

AMASYA – Lise öğrencilerinden oluşan ‘Tamir Ekibi’ Amasya’da kadın muhtarın işlettiği Bayat köyündeki eski okul binasını restore ederek yeniledi.

Örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, tadilat gerektiren köy okulunu boyayıp, çöken çatısını onararak yeni bir görünüme kavuşturdu. İl merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan ve en uzak köylerden biri olan köy okulunun, yeni dönemde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra Köy Yaşam Merkezi olarak da hizmet vermesi planlanıyor.

Çöken çatı yenilendi, duvarlar boyandı

Yaz başında Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran Bayat Köyü Muhtarı Meral Sağlam, eski okul binasının yenilenmesini talep etti. Bu sayede ulaşım sistemiyle başka bir köye giden öğrencilerin köyde eğitim alabileceği gibi kadınların da binada el sanatları eğitimi alabileceğini belirten Sağlam’ın talebi üzerine plan yapıldı.

Daha önce yaptırdığı onarım çalışmalarıyla tanınan Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle iletişime geçildi. İhtiyaç duyulan malzemeler alınarak şehir merkezine en uzak köyde çalışmalara başlandı. Bir ay süren hummalı çalışma sonucunda çöken çatı yenilendi, duvarlar boyandı. Okulların açılacağı 11 Eylül tarihine kadar masa, öğrenci sırası ve diğer malzemelerin köye ulaştırılması hedefleniyor.

“Çocuklarımızla, kadınlarımızla birlikte eğitim merkezi haline getireceğiz”

Meral Sağlam, binayı yenileyen Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine ve öğrencilerine teşekkür ederek, “Okulumuz harabe halindeydi. Ama şimdi tadilat yapılıyor. Okul binasını çocuklarımızla, kadınlarımızla birlikte bir eğitim merkezine dönüştüreceğiz.”

İnşaat teknolojisi öğretmeni Sabri Bulut önderliğinde okulun tadilatını yapan ‘Tamir Ekibi’ adlı ekipte yer alan öğrenciler Yusuf Muhammed ve İbrahim Kaygısız, bu ekibin bir parçası olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Türkmen’den okulda inceleme

Köye giderek Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Niyazi Şişik’ten devam eden yenileme çalışmaları hakkında bilgi alan Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Harap bir ilkokul binasını okul binasına dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. derslik, çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın eğitim alabileceği bir Köy Yaşam Merkezi.” konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu